|
ŚWIATOWID czyli ... obserwator różnych stron życia
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Kowa1
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 109
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Pyrlandia
|
Wysłany: Pon 14:49, 16 Maj 2011 Temat postu: Niewygodna tabliczka |
|
|
[link widoczny dla zalogowanych] napisał: | Historyk o tablicy na obelisku pod Strzałkowem: To prowokacja
Teza o mordowaniu Rosjan w polskich obozach jenieckich w latach 1919-1921 jest niezgodna z prawdą historyczną i ma charakter prowokacji - mówi historyk dr Sławomir Dębski, komentując pojawienie się tablicy na terenie b. obozu pod Strzałkowem, mówiącej o "brutalnym zamęczaniu tysięcy rosyjskich jeńców".
"To prowokacja, która nie ma absolutnie nic wspólnego z prawdą historyczną" - powiedział Dębski, który jako pełnomocnik ministra kultury zajmuje się obecnie tworzeniem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, mającego wspierać dialog w stosunkach polsko-rosyjskich oraz współpracować z analogiczną placówką, która ma powstać w Rosji.
Na terenie b. obozu jenieckiego pod Strzałkowem (Wielkopolskie), na obelisku upamiętniającym 90. rocznicę odzyskania niepodległości, nieznani sprawcy umieścili tablicę, na której napisano po rosyjsku: "Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów, brutalnie zamęczonych w polskich +obozach śmierci+ w latach 1919-1921". Wojewoda wielkopolski zdecydował o jej zdjęciu w niedzielę po południu.
Dębski podkreślił, że twierdzenia o polskich mordach na radzieckich jeńcach z 1920 r. były popularne na przełomie lat 80. i 90., gdy temat ten miał być przeciwwagą do ujawnienia informacji o zbrodni katyńskiej.
Przypomniał też, że w 2004 r. polscy i rosyjscy historycy wydali w Rosji zbiór dokumentów i publikacji pt. "Krasnoarmiejcy w niewoli polskiej", z których jednoznacznie wynika, że w polskich obozach nie było żadnych mordów. "Warto podkreślić, że publikacja ta była opracowana przez środowiska naukowe obu krajów" - dodał Dębski.
Wyjaśnił też, że śmierć bolszewickich jeńców w polskich obozach, m.in. w Strzałkowie, Tucholi i Wadowicach, wynikała wyłącznie ze złych warunków higienicznych. "Nikt rosyjskich żołnierzy nie rozstrzeliwał" - zaznaczył Dębski.
Obóz pod Strzałkowem został zbudowany przez Niemców na przełomie 1914/1915 dla jeńców z frontów I wojny światowej. Po zakończeniu wojny obóz miał zastać zlikwidowany, w 1919 r. zaczęli tam jednak trafiać jeńcy rosyjscy z frontu wojny polsko-bolszewickiej. W obozie na przełomie lat 1919-1920 zmarło ponad 1200 osób, zaś kolejnej zimy ponad 4000 jeńców. W sumie na obozowym cmentarzu spoczywa ponad 8 tysięcy jeńców. |
No to poszperajmy ...
[link widoczny dla zalogowanych] napisał: | Obóz internowanych nr 1 w Dąbiu mieścił się w budynkach koszarowych przy ul. Kosynierów i ul. Mogilskiej. Działał w latach 1918-1921. Przebywali w nim jeńcy schwytani podczas konfliktu polsko-ukraińskiego, jeńcy wojny polsko-bolszewickiej, oraz cywile różnych narodowości oskarżeni o współpracę z bolszewikami i działalność na szkodę Polski.
..........
Kalendarium
1918 r. - XI - przejęcie obozu jenieckiego przez polskie władze wojskowe. W obozie osadzani są internowani żołnierze Ukraińskiej Armii Galicyjskiej (na skutek wojny-polsko ukraińskiej), oraz cywile, w tym także Polacy.
1919 r. - II - w obozie pojawiają się pierwsi jeńcy (żołnierze wojny polsko-bolszewickiej)
- IX - częściowe zwalnianie więźniów (nie stanowiących zagrożenia dla państwa polskiego)
1919/1920 r. - epidemia tyfusu i dyzynterii
1920 r. - w obozie pojawiają się kozacy z oddziałów białogwardyjskich Bredowa
- od lata w obozie przebywają członkowie żydowskiej partii "Bund"
- internowani pojedynczy przedstawiciele Komunistycznej Partii Robotniczej Polski
- do obozu dostają się zbiegli komuniści węgierscy po klęsce Beli Kuna
- III - bunt w obozie (oficerowie kozaccy, mający prawo noszenia białej broni atakują polskich wartowników zabijając trzy osoby)
- poprawa warunków bytu w obozie na skutek działalności YMCA (amerykańskiej organizacji chrześcijańskiej)
- XII 8/9 - ucieczka 80-u komunistów z obozu (min. Maksymilian Horowitz-Walecki); śledztwo w tej sprawie
1921 XII 6 r. - likwidacja obozu i uwolnienie więźniów lub przeniesienie ich do obozu w Strzałkowie |
[link widoczny dla zalogowanych] napisał: |
Śmiertelność wśród jeńców sowieckich
Ze względu na przepełnienie obozów oraz trudną sytuację Polski w tym okresie śmiertelność wśród jeńców w polskich obozach wynosiła 17-20%. Główną przyczyną były wybuchające regularnie epidemie chorób zakaźnych (tyfusu, czerwonki, cholery, grypy). Ogniska chorób pojawiły się w obozach wraz z pierwszymi żołnierzami Armii Czerwonej w 1919 roku.
Pierwsza większa epidemia wybuchła już w 1919 roku w obozie w Brześciu Litewskim, w jej trakcie zmarło ponad 1000 osób. Po opanowaniu epidemii obóz został rozwiązany, a jeńcy rozlokowani w innych obozach.
Największa śmiertelność miała miejsce na przełomie 1920/21, kiedy trudne warunki - zwłaszcza nagłe przepełnienie obozów po Bitwie Warszawskiej - spowodowało ponowny wybuch epidemii.
Strona polska ocenia, że w ciągu trzech lat w polskiej niewoli zmarło 16-18 tys. jeńców sowieckich - 8 tys. w Strzałkowie, 2 tys. w Tucholi i 6-8 tys. w innych obozach. |
i pomyślmy
Tyfus i Dyzenteria to choroby biedy, zaniedbania i niedożywienia ( złego żywienia ).
I mimo że to były polskie obozy jenieckie ( Polacy nimi rządzili ) a gdy patrzono im na rączki to "poprawa warunków bytu w obozie na skutek działalności YMCA (amerykańskiej organizacji chrześcijańskiej)" ale winni oczywiście byli Rosjanie: "Ogniska chorób pojawiły się w obozach wraz z pierwszymi żołnierzami Armii Czerwonej w 1919 roku".
I na koniec moje osobiste zdanie:
Osobiście wolałbym zginąć od strzału w tył głowy niż umierać długo i boleśnie z głodu, brudu, tyfusu czy dyzenterii - sprawdźcie opis chorób w wikipedii.
Dodam jeszcze cynicznie że oceniając sytuacje zgodnie z obowiązującymi dzisiaj bezwzględnymi zasadami ekonomii i dyktatury pieniądza to Rosjanie zastosowali lepszą bardziej ekonomiczną metodę rozwiązania problemu jeńców - nawet na skrajnie biedne i zaniedbane obozy jenieckie należy łożyć.
I należy się głęboko zastanowić czy jednak ostatecznie suma sumarum nie bardziej humanitarne dla samych jeńców.
PS
I jeszcze wróćmy do rzetelności przekazu w mediach
1) Historyk : "Teza o mordowaniu Rosjan w polskich obozach jenieckich w latach 1919-1921 jest niezgodna z prawdą historyczną"
2) Napis na tablicy : "Tutaj spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów, brutalnie zamęczonych w polskich +obozach śmierci+ w latach 1919-1921"
Nigdzie nie napisano o mordowaniu a obozy w których na masową skalę umierają ludzie to raczej nie kurorty a obozy śmierci. Co z tego że ta nazwa jest identyczna z określeniem używanym dla Oświęcimia i innych, trzeba było dla nich ( Oświęcimia i innych ) wymyślić bardziej adekwatną nazwę.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Kowa1 dnia Pon 15:04, 16 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|